Bez čeho se u moře neobejdete? Sbalte si tyto kosmetické přípravky

Plánujete dovolenou u moře? Proč ne, je to asi jediný přírodní skvost, který České republice chybí. Takže můžete směle vyrazit například k Baltskému, Jaderskému, ke Středozemnímu, Jónskému, Černému, Egejskému nebo Rudému moři.

A co si zabalit?

Kromě důležitých věcí jako jsou plavky, šaty, slamáky, letní boty a sluneční brýle nezapomeňte přibalit sadu kosmetických přípravků. U moře mají sluneční paprsky velkou sílu a v létě se nevyhnete vysokým teplotám.

Ochrana očí a kůže kolem

Intenzita přímého slunečního záření je různá podle ročního období, polohy a nadmořské výšky. Sluneční paprsky se odrážejí od našeho okolí. Množství 1 % se odrazí z travnatého povrchu, 10 % z vody, 20-30 % z písku a 80 % ze sněhu. Člověk by si měl chránit oči před UVA a UVB zářením. Když dopadají na oko, poškozují vnější vrstvu rohovky. Kromě očí je náchylná také kůže kolem očí, jelikož je velmi tenká a lehce se spálí.

Přečtěte si také: Jak ošetřit vaši pleť v parném létě? Cestujeme po České republice

Jakou kosmetiku zvolit k moři?

Intenzivnímu slunečnímu záření se u moře nevyhnete. Pokud budete trávit hodně času u moře opalováním na souši, dbejte na dostatečnou ochranu vaší pokožky. Kromě slaměných klobouků, kvalitních slunečních brýlí s UV filtrem si zabalte také kvalitní opalovací krém. 

Opalovací krém s vysokým ochranným faktorem

Vystavování kůže slunečnímu záření bez ochrany není dobrým krokem. Zvyšuje se možnost poškození kůže a riziko rakoviny, zrychluje se proces stárnutí pleti a snižuje se imunita. Přibalte si k moři opalovací krém s nejvyšším ochranným faktorem SPF 50+. Stupeň ochrany zvolte podle svého fototypu. Ve vodě se rychle spálíte, takže je dobré mazat se přípravky s přívlastkem „voděodolné“.

Jaké kosmetické přípravky u moře využijete?

Pokud jste dosáhli krásného bronzového tónu pokožky opalováním, je potřeba ji ošetřit. Sáhněte po hydratačním mléce, ideálně obsahující vitaminy. Na obličej použijte hydratační pleťovou emulzi. Také si dopřejte hydratační masku. Poté naneste krém, čímž dodáte obličeji potřebné výživové látky.

Když to s opalováním přeženete

Asi to všichni znáte. Pohoda, klid a šumění moře člověka ukolébá a někdy přestane myslet na ochranu své kůže a použije buďto opalovací krém s nízkým ochranným faktorem nebo nanášení krému dostatečně neopakuje. Stačí pak pár chvil a kůže je spálená a bolestivá. Jak si pomoci v tomto případě?

Kosmetický přípravek s D-panthenolem

Spálenou pleť poznáte podle zarudnutí, případně podle puchýřků. Na začátku ji jemně osprchujte. Poté přikládejte opakovaně studené mokré obklady. Na závěr naneste na pokožku kosmetický přípravek s D-panthenolem v lehké pěně. Nezapomeňte na pitný režim.

Jak ochránit vlasy?

Mořská voda a sůl působí blahodárně. Mořská sůl zvládne posílit vlasové folikuly, eliminovat tvorbu lupů či obnovit poškozené vlasy nebo vlasům vrátit lesk a sílu.

Proč jsou tedy vlasy po pobytu u moře polámané a vysušené?

Sůl v kombinaci se slunečním zářením může vlasy poškozovat, především může dojít k dehydrataci.

Jakou kosmetiku použít u moře na vlasy?

Sáhněte po vlasové kosmetice s UV filtrem, než dokráčíte na pláž, naneste na vlasy ochranný krém nebo sprej. Až se vrátíte z pláže, umyjte vlasy čisticím šamponem, který z nich vytáhne přebytečnou sůl a ochrání před dalším poškozením slunečními paprsky. Chcete-li ještě více ochránit svou hřívu, pak si dopřejte vysoce hydratační masku, nejlépe bezoplachovou. Po umytí vetřete do mokrých vlasů kokosový olej. Kokosový olej obsahuje kyselinu laurovou, která udrží ve vlasech vlhkost, tudíž vlasy zůstávají dostatečně hydratované.

Už se těšíte k moři?

Sdílejte s námi Vaši zkušenost